Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2017

Εορτασμός της 17ης Νοεμβρίου 1973

Η 17η Νοεμβρίου 1973 δεν είναι μέρα γιορτής αλλά μνήμης. Είναι αφιερωμένη σε όλα εκείνα τα θαρραλέα παιδιά που ξεχύθηκαν σαν λιοντάρια στους δρόμους και στους χώρους γύρω από το Πολυτεχνείο, για να προκαλέσουν θανάσιμο χτύπημα στον εχθρό. Το Πολυτεχνείο, που  ως τότε ήταν μόνο ένα σχολειό, μετατράπηκε σε πεδίο αγώνα και θυσίας. Κανείς δε φανταζόταν πως το κτήριο εκείνο θα αποτυπωνόταν στις  σελίδες της ελληνικής Ιστορίας με το αίμα νέων ηρώων.

Τα παιδιά της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας παρουσίασαν με τη βοήθεια της δασκάλας τους Ελπίδας Γεωργαντή το χρονικό των γεγονότων εκείνων των ημερών, μέσα σε κλίμα συγκίνησης και απόλυτου σεβασμού στους ήρωες του ΄73, υψώνοντας  φωνή διαμαρτυρίας, σε όποιον μελλοντικά προσπαθήσει να διακυβεύσει το δικαίωμα για «ΨΩΜΙ – ΠΑΙΔΕΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».