ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 3ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΣΤΟ BYDGOSZCZ ( ΜΠΥΝΤΓΚΟΣΤΣ) ? ΠΟΛΩΝΙΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 3ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ

ΣΤΟ BYDGOSZCZ (ΜΠΥΝΤΓΚΟΣΤΣ) ? ΠΟΛΩΝΙΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS +

«IMPROVING SOCIAL AND EMOTIONAL SKILLS ? LEADING TO SUCCESS IN LIFE»

Στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση των αντιπροσώπων των συμμετεχόντων σχολείων στο Bydgoszcs (Μπύντγκοστς) της Πολωνίας.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 4-8/12/2016 και το σχολείο μας εκπροσώπησαν  ο κ. Κώστας Βούλγαρης (Δ/ντής) και ο κ. Σπύρος Κάβουρας (Συντονιστής-εκπαιδευτικός Αγγλικών).

Η συνάντηση είχε σαν στόχο, την γνωριμία των εταίρων του προγράμματος από τις πέντε χώρες που συμμετέχουν (Πολωνία. Ρουμανία, Ιταλία, Ελλάδα, Τουρκία), την ξενάγηση στους χώρους του πολωνικού σχολείου, τη γνωριμία με τους μαθητές. Το πολωνικό σχολείο αποτελεί κέντρο ένταξης μαθητών με κινητικά προβλήματα κα εντυπωσιάζουν  οι εγκαταστάσεις του (πισίνα, υδροθεραπεία, κλπ)  και το ειδικευμένο προσωπικό του (φυσιοθεραπευτές, κ.ά).

Οι εκπαιδευτικοί του πολωνικού σχολείου είχαν ετοιμάσει μια θερμή υποδοχή  για καλωσόρισμα.  Τα παιδιά του σχολείου  τραγούδησαν τον ύμνο στη χαρά   του Μπετοβέν  που αποτελεί και τον ύμνο της Ευρώπης.

Έπειτα οι εκπρόσωποι του κάθε σχολείου παρουσίασαν τη χώρα τους , την πόλη τους και το σχολείο τους.

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε σεμινάριο από τον καθηγητή της ψυχολογίας Bassam  Aouil σχετικά με τις Συναισθηματικές και Κοινωνικές δεξιότητες οι οποίες αποτελούν και το αντικείμενο του προγράμματος μας. Ο καθηγητής τόνισε την σπουδαιότητα καλλιέργειας αυτών των δεξιοτήτων για την  πρόληψη ανεπιθύμητων συμπεριφορών  και  την ενδυνάμωση των παιδιών, ώστε  να οδηγηθούν σε επιτυχία στη ζωή. Η πρώτη μέρα στο σχολείο ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση της δραματοποιημένης παράστασης  «Η νέα ιστορία της κοκκινοσκουφίτσας»  από ομάδα παιδιών  του σχολείου. Η παράσταση ήταν μια διασκευή του κλασικού παραμυθιού, που στόχο είχε να μας δείξει, πως η παραμέληση των παιδιών και η ενασχόληση τους με το internetοδηγεί σε προβληματικές συμπεριφορές.

Η δεύτερη μέρα στο σχολείο  είχε στόχο να οργανωθούν οι ημερομηνίες  των επόμενων συναντήσεων.  Συζητήθηκε τι οφείλει το κάθε σχολείο να ετοιμάσει στο τέλος του προγράμματος για τη διάχυση των καλών πρακτικών και μεθόδων που θα αναπτυχθούν κατά τη περίοδο  των δυο χρόνων που  θα διαρκέσει  το πρόγραμμα.   Επίσης συζητήσαμε για τις δράσεις στο επόμενο ταξίδι με μαθητές, στη Fossacesia της Ιταλίας στις 2-8/4/2017 το θέμα της συνάντησης είναι η Αυτογνωσία,  οι Ιταλοί εταίροι θα οργανώσουν δραστηριότητες γύρω από τη γνώση του εαυτού κατά την επίσκεψή  μας εκεί. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, μας επισκέφτηκε ο Άγιος Βασίλης (SaintNikolas)  και  μια ομάδα παιδιών τραγούδησε τα κάλαντα,  ο Άγιος μας πρόσφερε δωράκια.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας, μας υποδέχθηκε στο Δημαρχείο της πόλης η αντιδήμαρχος του Bydgoszcs (Μπύντγκοστς), υπεύθυνη για θέματα παιδείας, όπου συζητήσαμε το όραμα της πόλης της για την εκπαίδευση. Επίσης ανταλλάξαμε απόψεις σχετικά με τα εκπαιδευτικά συστήματα των άλλων χωρών.

Η τρίτη και τελευταία μέρα της συνάντησης περιελάμβανε μια μονοήμερη εκδρομή στην  πόλη- λιμάνι Gdanskστη Βαλτική Θάλασσα. Εκεί επισκεφτήκαμε το Μουσείο Αλληλεγγύης και είδαμε τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στην Πολωνική  αυτή πόλη την  τελευταία εικοσαετία  του 20ου αιώνα, με πρωταγωνιστή τον Λεχ Βαλέσα.

Με το τέλος της συνάντησης νιώσαμε ότι καινούριες συνεργασίες και φίλιες ανοίγονταν μπροστά μας  και μάλιστα με εκπαιδευτικούς και μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Προσδοκούμε  αυτή η συνεργασία να προσφέρει το δυνατόν περισσότερα    σε όλους που  συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Δείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο το δελτίο τύπου:

Δείτε παρακάτω τις σχετικές φωτογραφίες: