Λίγο ακόμα? χρώμα στην αυλή μας

Ζωντάνεψε ακόμα περισσότερο η αυλή μας διότι βάφτηκε ακόμη ένας τοίχος! Αυτή τη φορά ο τοίχος της βιβλιοθήκης στολίστηκε με ένα θαλασσινό τοπίο.

Ένα καραβάκι που έχει το όνομα του  σχολείου μας φέρει στα πανιά του τον στίχο του Γιάννη Ρίτσου για την ειρήνη: «Η ειρήνη είναι το ζεστό ψωμί , είναι το χαμόγελο της μάνας». Πολύ παραστατικές οι λεπτομέρειες του βυθού και του ουρανού: ένα σύννεφο ταξιδεύει με ένα στίχο-ύμνο προς τη ζωή του Κωστή Παλαμά «Ζωή χαρά σ? εσέ, δόξα σ? εσέ κι αγάπες και τραγούδια!». Ένας γλάρος πετά έχοντας στα φτερά του  το επιμύθιο από το μύθο του Αισώπου «Ο κάβουρας και η μάνα του»  : «Μάνα περπάτα ίσια και βλέποντάς σε ,  θα σε μιμηθώ», θυμίζοντάς μας την καταλυτική επίδραση που έχει η συμπεριφορά των μεγάλων στη συμπεριφορά των παιδιών.

Το βάψιμο του τοίχου έγινε από εθελοντές και οι στίχοι είναι επιλογή των μαθητών του σχολείου. Θαυμάστε το αποτέλεσμα!!!!