Εκπαιδευτικές επισκέψεις ΣΤ΄ τάξης σε εκδήλωση του Μουσικού Γυμνασίου και στο Γυμνάσιο Βροντάδου στα πλαίσια της « Ομαλής Μετάβασης» από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Την Τρίτη και την Τετάρτη 5 και 6 Απριλίου 2016 οι μαθητές κι οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν κάποιες εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Πρώτα παρακολούθησαν εκδήλωση του Μουσικού Γυμνασίου Χίου στο Ομήρειο η οποία απευθυνόταν ειδικά σε μαθητές ΣΤ΄ Δημοτικού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Χίου παρουσίασαν με το δικό τους τρόπο ένα διαφορετικό ταξίδι γνωριμίας με το Μουσικό Σχολείο, τα μουσικά όργανα και τις ορχήστρες του. Μέσα από ένα διαδραστικό τρόπο οι μαθητές του σχολείου μας , είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα μαθήματα μουσικής που διδάσκονται στο Μουσικό Σχολείο, για τις εξετάσεις εισαγωγής, να έρθουν σε επαφή με τα πνευστά, τα έγχορδα και τα κρουστά μουσικά όργανα αλλά και να γνωρίσουν την κλασική, την παραδοσιακή, την λαϊκή και την jazz μουσική.

Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Βροντάδου. Ξεναγήθηκαν στο κτήριο που θα φοιτήσουν του χρόνου,  πήραν μία ιδέα από τα μαθήματα παρακολουθώντας κάποιες ώρες διδασκαλίας και αντάλλαξαν απόψεις με τους μελλοντικούς τους καθηγητές και συμμαθητές. Η διαδικασία αυτή είχε σκοπό να οδηγήσει τα παιδιά στην ενσωμάτωσή τους  στο νέο σχολικό πλαίσιο και στο να τα κάνει να αισθανθούν ασφαλείς και σίγουροι για το νέο τους ρόλο ως μαθητών του Γυμνασίου.