«Εκπαιδεύοντας τον παππού στο Διαδίκτυο»

Με αφορμή την παγκόσμια μέρα ασφαλούς διαδικτύου που είναι στις 7/2/2017 δημιουργήσαμε με την Στ' τάξη μια εικονογραφημένη ιστορία, λαμβάνοντας έτσι μέρος στον διαγωνισμό του Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου με θέμα "Εκπαιδεύοντας τον παππού στο διαδίκτυο".

Σύμφωνα με τις οδηγίες του διαγωνισμού οι μαθητές καλούνταν να δημιουργήσουν μια ιστορία βάζοντας την τρίτη ηλικία σε διαδικτυακές περιπέτειες, αναδεικνύοντας με αυτό τον τρόπο το θέμα του ψηφιακού αναλφαβητισμού των ενηλίκων. Μέσα από τη διαδικασία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συστήσουν στους ενήλικες το μαγικό κόσμο του διαδικτύου και συγκεκριμένα στους παππούδες και τις γιαγιάδες τους! Βασική επιδίωξη του προγράμματος ήταν η καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού στην Ελλάδα. Δημιουργήσαμε λοιπόν ένα κόμικ με το online πρόγραμμα Toondoo για να δείξουμε την δική μας οπτική γωνία για τη σχέση παιδιών-ενηλίκων-διαδικτύου. Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε και να δείτε την παρουσίαση.