Πρωτομαγιά των λουλουδιών από την Ε΄τάξη!

Ο Μάιος πήρε το όνομά του από τη ρωμαϊκή θεότητα Μάγια, της οποίας το όνομα προήλθε με τη σειρά του από την ελληνική λέξη Μαία, τροφός και μητέρα.Στην αρχαία Ελλάδα γιόρταζαν τα Ανθεστήρια, η οποία ήταν η πρώτη επίσημη γιορτή ανθέων των Ελλήνων. Εορτάζονταν πρώτα στην Αθήνα, όπου με μεγαλοπρέπεια βάδιζαν προς τα ιερά πομπές με κανηφόρες, που έφερναν άνθη. Έπειτα τα Ανθεστήρια διαδόθηκαν και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας και πήραν πανελλήνια μορφή.Με το πέρασμα των χρόνων, η αρχική έννοια της Πρωτομαγιάς χάθηκε και τα έθιμα επιβίωσαν ως λαϊκές γιορτές στις οποίες περιέφεραν δέντρα, πράσινα κλαδιά ή στεφάνια με λουλούδια, χόρευαν γύρω από ένα δέντρο ή γύρω από ένα στολισμένο κοντάρι – γαϊτανάκι.

Εμείς, στην Ε' τάξη φτιάξαμε με τη δασκάλα μας Ελπίδα Γεωργαντή ένα ευωδιαστό πολύχρωμο στεφάνι, για να υποδεχτούμε το Μάη γεμάτοι χρώματα κι αρώματα....Στολίσαμε το στεφάνι σαν καλοί νοικοκύρηδες στο μπαλκόνι του Σχολείου μας και ευχηθήκαμε σε όλους τους συμμαθητές και τους δασκάλους μας: "Καλό κι ευλογημένο Μάη!"