Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2018

Γιορτή   28ης  Οκτωβρίου  2018

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου  οι  μαθητές  της  Δ’  τάξης  με  τη  δασκάλα  τους  κα  Κέλογλου  Μαρία   παρουσίασαν  τη  γιορτή  της  28ης  Οκτωβρίου  του  1940 ,για  να  τιμήσουν  την  μνήμη  όσων  θυσιάστηκαν  για  να  παραμείνουμε  ελεύθεροι  Έλληνες. Οι  μαθητές  διηγήθηκαν  τα  γεγονότα, απήγγειλαν  ποιήματα, τραγούδησαν  και  φώναξαν  το  δικό  τους  «όχι»  σε  κάθε  μορφή  υποταγής…

Στη συνέχεια τα παιδιά της Ε & Στ Τάξης συμμετείχαν στη στεφάνωση στον Αφανή Ναύτη του Βροντάδου.

Την επόμενη μέρα αντιπροσωπεία μαθητών /τριων με τη Σημαία του σχολείου μας, παρακολούθησαν τη δοξολογία για την 28η Οκτωβρίου 2018 στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Γεωργίου και κατόπιν τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείο παρέλασαν στον παραλιακό δρόμο του Βροντάδου.

Όλοι εκπαιδευτικοί γονείς και παιδιά νιώσαμε υπερήφανοι για τη συμμετοχή του σχολείου μας στον εορτασμό αυτής της σπουδαίας Εθνικής Επετείου.