Μια γενναιόδωρη πράξη

Μια ασυνήθιστη άσπρη κούτα υπήρχε σήμερα Δεύτερα 29 Οκτωβρίου 2018 έξω από την πόρτα του σχολείου μας. Πλησιάζοντας αντίκρισα έναν μικρό, στρουμπουλό, ασπρόμαυρο κουτάβι. Χάρηκα που το είδα είναι μικρό, αθώο, γλυκό, άκακο, απροστάτευτο σκέφτηκα, γιατί οι άνθρωποι δεν έκαναν μια στείρωση στη μανά, ώστε να αποφύγουν την εγκυμοσύνη και τώρα το άφησαν έξω από την πόρτα του σχολείου.

Η Α. Μ. μικρή μαθήτρια του σχολείου μας, ζήτησε αμέσως να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το μπαμπά της για να του ζητήσει να το υιοθετήσουν . Εκείνος δέχθηκε   να πάρουν το αρσενικό κουτάβι στο σπίτι και να το μεγαλώσουν.

Το σχολείο συγχαίρει τους γονείς και τη μαθήτρια για την άμεση υιοθεσία και εύχεται, ο μικρός Μάρκος, έτσι τον ονόμασαν οι δασκάλες και τα παιδιά που τον φρόντιζαν όλη τη μέρα, να ζήσει με αγάπη στην οικογένεια που θα τον φροντίζει.