Ζωντανή Ιστορία

Η Ιστορία του τόπου μας δεν βρίσκεται μόνο στα βιβλία. Πού αλλού μπορεί να βρίσκεται;

Θέλοντας να προσεγγίσουμε την ιστορία της Χίου την περίοδο της Γερμανικής Κατοχής, είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με τον κ. Μάρκο Συρρή που πολύ πρόθυμα δέχτηκε την πρόσκλησή μας και μοιράστηκε μαζί μας τις αναμνήσεις του από τα χρόνια εκείνα.

Οι μαθητές της Δ’ τάξης προετοίμασαν μια λίστα με ερωτήσεις κι η συνέντευξη που ακολούθησε μας έδωσε πλούσιο υλικό για την ώρα της Ευέλικτης Ζώνης αλλά και για την εκδήλωση της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Πάνω απ’ όλα όμως μάς χάρισε την εμπειρία του να ανακαλύπτουμε οι ίδιοι την Iστορία σαν γνήσιοι ερευνητές που αναζητούν απαντήσεις στα ερωτήματα που τους απασχολούν.

Ευχαριστούμε πολύ, κ. Μάρκο!