11η Νοεμβρίου 1912

Γιορτάσαμε και φέτος στο σχολείο μας την επέτειο της 11ης Νοεμβρίου –ημέρα απελευθέρωσης του νησιού μας από την πολυετή οθωμανική κατοχή. Την γιορτή παρουσίασαν οι μαθητές της Γ΄ Τάξης με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα. Πονηρού Άννα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ,βιώνοντας για άλλη μια χρονιά μνήμες, ακούσματα και εικόνες της εποχής. Ιδιαίτερη συγκίνηση μας έδωσε η χορωδία των παιδιών με παραδοσιακά τραγούδια της Χίου και με υπεύθυνο εκπαιδευτικό ,τον μουσικό του σχολείου μας, κ. Δεσπότη Κωνσταντή.

«Αυτή τη μέρα γιορτάζει η πατρίδα μας. Κάναμε γιορτή και τραγουδήσαμε όλοι μαζί τραγούδια από τη Χίο».

«Την ημέρα αυτή μου άρεσε που διάβασα το ποίημα μου και τραγούδησα μαζί με την τάξη μου».