Προς τους κ.κ δασκάλους/ες των Δημοτικών Σχολείων 3ου Βροντάδων Χίου, Μούδρου Λήμνου, Δελασάλ, Ερμούπολης Σύρου

Προς τους κ.κ δασκάλους/ες των Δημοτικών Σχολείων
3ου Βροντάδων Χίου, Μούδρου Λήμνου, Δελασάλ, Ερμούπολης Σύρου

Καλλονής Λέσβου,   Ανάφης Κυκλάδων, 11ου Δημ. Σχολείου  Ρόδου

Αγαπητοί Φίλοι,

με θέμα
 «Θαλασσινά Τραγούδια».

Η Κριτική Επιτροπή, που φέτος αποτελείται από τον σημαντικό ζωγράφο Αλέκο Λεβίδη, την γνωστή  ζωγράφο - σκιτσογράφο Έλλη Σολομωνίδου – Μπαλάνου,  και την ζωγράφο Καίτη Παπαθωμοπούλου μέλος του Συνδέσμου συνεδρίασε στο Γραφείο μας, αξιολόγησε τα έργα  και με κριτήρια  την πρωτοτυπία, την φαντασία και την καλλιτεχνία των παιδιών, κατέληξε στα εξής αποτελέσματα:

Παιδιά 9-12 ετών

1ο βραβείο:         Δέσποινα Νεαμονίτη,  με τίτλο «Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας της Χίου Αυτοκράτορας»,

ΣΤ΄ τάξη 3ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδων Χίου

2ο βραβείο:         Κράσι Ανέστι, με τίτλο «Αχ Θάλασσά μου σκοτεινή»,  ΣΤ΄ τάξη

Δημοτικού Σχολείου Μούδρου Λήμνου

3ο βραβείο:        Φαίη Παπαϊωάννου,με τίτλο «Ο γλάρος και η βάρκα»  Δ΄ τάξη

Δημοτικού Σχολείου Δελασάλ, Ερμούπολης Σύρου

Παιδιά 6-9 ετών

1ο βραβείο:          Ιγνατία Παπαδοπούλου, με τίτλο «Το ηλιοβασίλεμα» Δ΄  τάξη

Δημ. Σχολείου Καλλονής Λέσβου

2ο βραβείο:          Κωνσταντίνος Λεμονάκης,  με τίτλο «Ο Βυθός» Β΄ τάξη

Δημοτικού Σχολείου Ανάφης Κυκλάδων

3ο βραβείο:         Ιωάννα Βρούλη,  με τίτλο «Η βαρκούλα του ψαρά» Γ1 τάξη 11ου Δημ. Σχολείου  Ρόδου

Συγχαίρουμε ιδιαίτερα τους νικητές του διαγωνισμού αλλά και όλους  όσοι συμμετείχαν, για την προσπάθεια και το κέφι τους, που αποτυπώθηκε σε όλα τα έργα.

Στη σελίδα  Facebook  του Συνδέσμου θα μπορέσετε να δείτε, μόλις αναρτηθούν,  τις φωτογραφίες αυτών των έργων, όπως και  άλλων  που επελέγησαν ως τα αμέσως καλλίτερα του Διαγωνισμού.

Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω απρόβλεπτων δυσκολιών που αφορούν τη μετακίνηση προς την Αθήνα των περισσότερων από τα παιδιά που βραβεύτηκαν μας υποχρεώνουν να αναβάλουμε την εκδήλωση της βράβευσης του διαγωνισμού ζωγραφικής, που είχε προγραμματιστεί να γίνει στο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β & Μ Θεοχαράκη στις 13 Μαΐου.

Η εκδήλωση θα γίνει σε νέα ημερομηνία που  θα σας ανακοινώσουμε όταν οριστικοποιηθεί.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,