ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ (2/4/2019)

Η κ Μαρία Φαφαλιού –συγγραφέας, προσκεκλημένη της βιβλιοθήκης μας: «Δημήτρης Χούλης», που γιόρτασε την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου, μας έφερε στο σχολείο μας για την Α΄ & Β΄ τάξη τη Γλυκόξινη αγάπη. Έτσι λέγεται το πρώτο της βιβλίο που μας διηγείται την αγάπη ενός πορτοκαλιού και ενός λεμονιού. Τα παιδιά την παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή. Στη συνέχεια τους διάβασε το μολυβένιο στρατιώτη του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, ενώ μετά κουβέντιασαν μαζί της για τους ήρωες των βιβλίων της και τα μυστικά της συγγραφής μιας ιστορίας.

Μίλησαν ακόμη και για το δεύτερο βιβλίο της : «Εδώ κουμπιά εκεί κουμπιά μα που πήγαν τα κουμπιά..», το οποίο μας χάρισε η κ Μαρία για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Τέλος μας εκμυστηρεύτηκε τα συγγραφικά της σχέδια για το μέλλον και μας έφτιαξε σελιδοδείκτες διακοσμώντας τους με κουμπιά.

Τα παιδιά χάρηκαν με την συνάντηση και όλοι μαζί την ευχαριστήσαμε που ανταποκρίθηκε με χαρά στην πρόσκλησή μας.