AMEA 2018

Θέλοντας να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές του σχολείου μας σχετικά με τα άτομα με ειδικές ανάγκες, ζητήσαμε από το σύλλογο ΑΜΕΑ να έρθει στο σχολείο μας και να μας μιλήσει για τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ένα τέτοιο άτομο. Με μεγάλη ευχαρίστηση ο σύλλογος ΑΜΕΑ δέχτηκαν να συνεισφέρουν στον στόχο μας και έτσι στις 31 Οκτωβρίου ήρθαν στο σχολείο μας.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ. Αρχικά οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης μίλησαν με την κυρία Μιχάλα για τις δυσκολίες που μπορεί να εμφανιστούν στην καθημερινότητα τους ενός ατόμου με ειδικές ανάγκες. Για να το αντιληφθούν και στην πράξη έπαιξαν ένα παιχνίδι όπου πήραν το ρόλο ενός τυφλού. Τους κλείσαμε τα μάτια και έπρεπε να αναγνωρίσουν τους συμμαθητές τους με βάση με την ακοή και την αφή. Στην συνέχεια έπρεπε με τη βοήθεια ενός συμμαθητής τους να περπατήσουν στο χώρο του γηπέδου όπου είχαμε βάλει κώνους. Όταν τελείωσε αυτό το παιχνίδι, οι μαθητές συζήτησαν πως ένιωσαν στο παιχνίδι, αν δυσκολεύτηκαν ή ακόμα και αν φοβήθηκαν.

Κατά το δεύτερο μέρος της δράσης μας, οι μαθητές της Δ', Ε' και Στ' τάξης παρακολούθησαν την επίδειξη του δαχτυλικού αλφαβήτου της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας από την κυρία Σταυρούλα Αλατσά, σπουδάστρια της εν λόγω γλώσσας. Οι μαθητές μας σχημάτιζαν και οι ίδιοι τα γράμματα ένα προς ένα. Ακόμη, έμαθαν κάποια νοήματα και συνήθειες των Κωφών, όπως τον τρόπο που χειροκροτούν, σηκώνοντας ψηλά τις παλάμες με ανοιχτά τα δάχτυλα και περιστρέφοντάς τες.

Έπειτα συζήτησαν με την κυρία Μιχάλα για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητά του κάποιος άνθρωπος με κινητικά προβλήματα.

Τέλος, είχαν την ευκαιρία να καθίσουν σε αναπηρικό αμαξίδιο και με τη βοήθεια ενός συμμαθητή- συνοδού να προσπαθήσουν να κινηθούν στον χώρο. Έπειτα το ζευγάρι αντάλλαζε ρόλους.

Με τον τρόπο αυτό, οι μαθητές του σχολείου μας πήραν μια "γεύση" από την καθημερινή ζωή ενός ατόμου με αναπηρία, με σκοπό να γίνουν ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ που θα σέβονται και θα αντιμετωπίζουν ΙΣΟΤΙΜΑ στην πράξη όλους τους ανθρώπους με κάποια αναπηρία.

Οι μαθητές μας τί λένε για όλα αυτά; Παραθέτουμε ενδεικτικά κάποιες από τις απόψεις τους:

"Μου άρεσε που φορούσα μάσκα, αλλά φοβόμουν επειδή δεν έβλεπα".                                                            Μιχάλης Δ.

"Μου άρεσε το αλφάβητο και ειδικά το γράμμα Κ".

Στέφανος Π.

"Μου άρεσε ότι παρά τις δυσκολίες της, η κυρία Σοφία δεν κλείστηκε στο σπίτι, αλλά είχε το θάρρος να συνεχίσει τη ζωή της".                                                                                                                       Δέσποινα Μ.

"Μου άρεσε το αμαξίδιο, ήταν πολύ άνετο".

Στεφανία Φ.