Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Η πομπή των μαθητών με την ανθοστολισμένη εικόνα των Τριών Ιεραρχών και του Αγίου Μάρκου, ξεκίνησε όπως κάθε χρόνο από το σχολείο, την παραμονή της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, για την εκκλησία του Αγίου Μάρκου. Όλα ήταν έτοιμα για τον εορτασμό των γραμμάτων, σ΄ αυτό συνέβαλε και ο σύλλογος Γονέων του σχολείου που κάθε χρόνο φροντίζει για το στολισμό της εικόνας, την αρτοκλασία και το δίσκο με τα κόλλυβα εις μνήμη των εκπαιδευτικών.

Την μέρα της γιορτής όλοι ακούσαμε για το έργο και τη συμβολή του Μεγάλου Βασιλείου, του Ιωάννη του Χρυσόστομου και του Γρηγόριου του θεολόγου στα ελληνικά γράμματα. Απολαύσαμε τα λόγια τους και το τροπάριο τους και κουβεντιάσαμε στις τάξεις για την προσφορά τους  στην παιδεία.