Το έθιμο των Τριών Ιεραρχών 2014

Την παραμονή των Τριών Ιεραρχών η ΣΤ' τάξη πηγαίνει την εικόνα των Αγίων στην εκκλησία του Άγιου Μάρκου. Πριν γίνει αυτό ο Σύλλογος γονέων παίρνει την κορνίζα της εικόνας και την στολίζει με λουλούδια. Την άλλη μέρα πήγε όλο το σχολείο στην εκκλησία για τη λειτουργία. Μόλις τελείωσε η λειτουργία μας μοίρασαν άρτο και κόλλυβα και αυτό είναι ένα έθιμο που τηρείται κάθε χρονιά τέτοια μέρα.

Ως Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται οι τρεις επιφανείς Άγιοι και θεολόγοι της χριστιανικής θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Μέγας Βασίλειος και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος. Η σοφία και η δράση τους τους έδωσε τον τίτλο των μεγίστων φωστήρων όπως ψέλνεται και στο τροπάριό τους.

Και του χρόνου!