Επίσκεψη στην εικαστική έκθεση Παρθένη

Την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2015 η Ε΄ και  Στ ΄  τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκαν  την εικαστική έκθεση του Κωνσταντίνου  Παρθένη με τίτλο «Ο Παρθένης και η Ιερότητα της γραφής» στο Ίδρυμα « Μαρία Τσάκος».

Την ξενάγηση ανέλαβε η κα Πατρώνα Μαρία. Τα παιδιά παρατήρησαν την τεχνική του ζωγράφου κι έκαναν σύγκριση της βυζαντινής αγιογραφίας με την αγιογραφία του Παρθένη. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θαύμασαν κι απόλαυσαν ένα δείγμα από τους ανεκτίμητους θησαυρούς της Εθνικής Πινακοθήκης. Η έκθεση παραμένει έως και τα τέλη Οκτωβρίου, δίνοντας τη δυνατότητα  στο φιλότεχνο και μη κοινό, να την επισκεφθεί και να έρθει σε επαφή από κοντά, αρχικά με τον μεγάλο εικαστικό Παρθένη, αλλά και με άλλους δημιουργούς της θρησκευτικής τέχνης.

Ευχαριστούμε πολύ το Ίδρυμα Τσάκου για τη φιλοξενία.