Ενημέρωση μαθητών

Αγαπητέ μαθητή,

Στο στάδιο αυτό της σχολικής σου πορείας από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο ίσως θα πρέπει να δεις την προσωπική σου εξέλιξη μέσα από ένα Μουσικό Σχολείο, αν φυσικά διαθέτεις μουσική αντίληψη, χωρίς υποχρεωτικά να γνωρίζεις, να διαβάζεις μουσική ή να παίζεις κάποιο μουσικό όργανο.

Αν τα ενδιαφέροντα και οι ικανότητές σου γύρω από τα καλλιτεχνικά μελλοντικά σου σχέδια άρχισαν ήδη να σε απασχολούν, το έντυπο που κρατάς στα χέρια σου θα σε διευκολύνει σε αυτή τη φάση της ζωή σου, θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάποιες έννοιες και θα σε στηρίξει στις δραστηριότητες, με τις οποίες θα ασχοληθείς στην συνέχεια.

Τι ακριβώς είναι ένα Μουσικό Σχολείο:

Το Μουσικό Σχολείο καλύπτει έξι έτη σπουδών, τα χρόνια δηλαδή που θα φοιτήσεις στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, με τα ίδια ακριβώς μαθήματα Γενικής Παιδείας, αλλά με το προνόμιο να διδάσκεσαι επιπλέον και Μουσικά Μαθήματα. Στα μουσικά μαθήματα οι 4 ώρες είναι ατομική διδασκαλία οργάνων (1 ώρα πιάνο, 1 ώρα ταμπουράς και 2 ώρες όργανο δικής σου επιλογής, όπως βιολί, βιόλα, τσέλο, φλάουτο, σαξόφωνο, κλαρίνο, κλαρινέτο, κιθάρα, ακορντεόν, κρουστά, λαούτο, ούτι, σαντούρι, κανονάκι, μπουζούκι κ.α.). Το Μουσικό Σχολείο προσφέρει μια ολοκληρωμένη Γενική Παιδεία, που σε τίποτα δεν υστερεί από οποιοδήποτε άλλο δημόσιο γενικό σχολείο. Επιπλέον, σου δίνεται η δυνατότητα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου στο Λύκειό μας να περάσεις σε κάποιο από τα Πανεπιστήμια Μουσικών Σπουδών της χώρας μας.

Φοιτώντας στο Μουσικό Σχολείο, θα έχεις την ευκαιρία να συνεργαστείς με τους συμμαθητές σου, δημιουργώντας μικρά μουσικά σύνολα ή να συμμετέχεις στις ορχήστρες κλασικής ή παραδοσιακής μουσικής του σχολείου, να αποκτήσεις τη μοναδική εμπειρία της συμμετοχής σου σε χορωδιακό σύνολο, να λαμβάνεις μέρος σε διαγωνισμούς ή σε εξωσχολικές πολιτιστικές δραστηριότητες, ακόμα και να γίνεις μέλος της θεατρικής ομάδας του σχολείου. Πολύ συχνά, οι μαθητές μας έρχονται σε επαφή με καταξιωμένους καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, παρακολουθώντας δωρεάν μαθήματα, σεμινάρια και συμμετέχοντας σε συναυλίες.

Εάν λοιπόν σου αρέσει η μουσική, μπορείς να την απολαύσεις έχοντάς την στη σχολική σου καθημερινότητα. Θα χαρούμε πολύ να σε γνωρίσουμε και να μοιραστούμε πολύτιμες εμπειρίες μαζί σου.

Η Διεύθυνση του Μουσικού Σχολείου