Περίπατος Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στο μονοπάτι Άγιος Μάρκος, Ράκτης-Άγιος Μακάριος

Την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016 οι Ε΄ , ΣΤ΄ τάξεις περπατήσαμε το μονοπάτι Άγιος Μάρκος, Ράκτης-Άγιος Μακάριος.

Οδηγός μας ήταν ο κος Γιώργος Χαλάτσης. Αρχικά μας μίλησε για τον εξοπλισμό του περιπατητή στα μονοπάτια (παπούτσια ρούχα, νερό, φαγητό). Περπατήσαμε 1250 μ. μέχρι να φτάσουμε στην αρχή του μονοπατιού. Στην πορεία μας παρατηρήσαμε πετρόχτιστα καλύβια τσοπάνηδων κι άλλα μονοπάτια που οδηγούσαν στα ελαιοχώραφα και τις ξερολιθιές οι οποίες δημιουργούσαν στήριξη στα χωράφια . Μια ωραία ηλιόλουστη εικόνα ανοίγονταν μπροστά μας.

Ο κος Χαλάτσης δε σταμάτησε λεπτό να μας τονίζει όλα αυτά τα ωραία πράγματα  που βλέπαμε γύρω μας.

Σάρες από κατολισθήσεις, σωροί από πέτρες «ξεχαλίκωμα» για την αποδοτικότερη καλλιέργεια των χωραφιών, φυτά όπως ρίγανη, λαλαδάκια, φλώμος, δεντρολίβανο, βελανίδια ήταν όλα αυτά που στεκόμασταν να θαυμάσουμε κάθε τόσο.

Προσεκτικά αρχίσαμε να ανεβαίνουμε το μονοπάτι προς τον Άγιο Μακάριο. «Αν πατηθεί από  600 ανθρώπους , δε θα βγει χορτάρι», μας είπε ο κος Γιώργος. Σε μερικά σημεία θέλει δουλειά από εμάς ώστε να γίνει ποιο άνετα προσβάσιμο και στα πιο μικρά παιδιά του σχολείου μας. Αφού περπατήσαμε 700μ. ο διευθυντής είπε ότι έπρεπε να επιστρέψουμε στο σχολείο, γιατί μας περίμεναν τα μαθήματά μας. Διαμαρτυρηθήκαμε λίγο αλλά υπακούσαμε μιας και οι δάσκαλοί μας μας διαβεβαίωσαν ότι μια άλλη μέρα θα ολοκληρώσουμε τη διάβαση του μονοπατιού «μας».