Επίσκεψη στην Έκθεση της HELMEPA

Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016 οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν στο εκθεσιακό κέντρο «Γ.Καλουτάς» την έκθεση «Θαλάσσιο Περιβάλλον - Ναυτιλία - Επιστήμες» της HELMEPA σε συνεργασία με το Ίδρυμα «Μαρία Τσάκος» - Διεθνές Κέντρο Ναυτικής Έρευνας και Παράδοσης.

Η έκθεση περιελάμβανε φωτογραφίες και μηνύματα γι αυτά που μας προσφέρει η θάλασσα , φωτογραφικό υλικό για το πώς ο άνθρωπος ρυπαίνει και μολύνει το θαλάσσιο περιβάλλον, πληροφορίες για την έρευνα και τις Επιστήμες της Θάλασσας , πλοία και υλικό για τη ναυτιλία. Ακολουθούν οι εντυπώσεις των παιδιών της Δ΄ και ΣΤ΄ τάξης που παρακολούθησαν την έκθεση:

«Ήταν υπέροχο το πρόγραμμα. Εντυπωσιάστηκα πολύ με το βίντεο με τις φάλαινες- φυσητήρες. Έμαθα ότι αυτές ζουν κυρίως στο Ιόνιο  Πέλαγος , αλλά και στο Αιγαίο.»

Μαριάννα, Δ΄ τάξη

«Μου άρεσε το βίντεο και ό, τι έμαθα για τους φυσητήρες που ζουν στα ελληνικά πελάγη.»

Λάσκαρης , Δ΄ τάξη

«Από το πρόγραμμα αυτό μου άρεσε το παιχνίδι που παίξαμε με θέμα την καθαριότητα μιας ψεύτικης παραλίας και το ρίξιμο των σκουπιδιών στους κάδους ανακύκλωσης»

Ελένη, Δ΄ τάξη

«Από το πρόγραμμα της HELMEPA μου άρεσε πιο πολύ το βίντεο με τους φυσητήρες. Έμαθα ότι ζουν στο Ιόνιο Πέλαγος.»

Χρήστος, Δ΄ τάξη

«Πιο πολύ μου άρεσε το βιντεάκι με τους φυσητήρες που είναι ένα είδος φάλαινας που ζει στα ελληνικά πελάγη. Επίσης μου άρεσε το παιχνίδι με το μάζεμα των σκουπιδιών από μία ψεύτικη παραλία.»

Καλλιόπη, Δ΄ τάξη

«Από το πρόγραμμα της HELMEPA μου άρεσε πολύ το βίντεο με τις φάλαινες. Επίσης μου άρεσε το παιχνίδι που παίξαμε με τον καθαρισμό μιας ψεύτικης ακτής και το πέταγμα των σκουπιδιών στους κατάλληλους κάδους ανακύκλωσης.»

Μαριέττα, Δ΄ τάξη

«Από το πρόγραμμα της HELMEPA μου άρεσε η ψεύτικη παραλία απ? όπου μαζέψαμε σκουπίδια και τα βάλαμε στους κάδους ανακύκλωσης. Επίσης ένα βίντεο που παρακολουθήσαμε για τους φυσητήρες.»

Βασιλική, Δ΄ τάξη

«Μου άρεσε το βίντεο με τις φάλαινες- φυσητήρες που υπάρχουν στα ελληνικά πελάγη. Επίσης το ότι μαζέψαμε τα σκουπίδια από μια ψεύτικη παραλία.»

Ηλίας, Δ΄ τάξη

«Μου άρεσαν τα πλοία του μέλλοντος που θα είναι φιλικά προς το περιβάλλον και θα λειτουργούν με τη βοήθεια του ήλιου και του αέρα.»

Μαρία, Δ΄ τάξη

«Χθες στην έκθεση της HELMEPA μάθαμε για πολλά είδη πλοίων , εξερευνήσαμε τις θάλασσες του κόσμου, γνωρίσαμε πολλά είδη ψαριών που ζουν σε μεγάλα βάθη και παίξαμε κάνοντας ανακύκλωση. Μας εντυπωσίασαν οι φυσητήρες που ζουν στις ελληνικές θάλασσες και η φωτογραφία του άλμπατρος που είχε καταπιεί τόσα πολλά σκουπίδια! Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία!

μαθητές και μαθήτριες ΣΤ΄ τάξης

Δείτε φωτογραφίες:

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του κέντρου κι όλους όσοι ξενάγησαν τα παιδιά!