Ακόμα ένας εκπαιδευτικός περίπατος στο μονοπάτι Άγιος Μάρκος- Ράκτης-Άγιος Μακάριος

Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν ακόμη έναν εκπαιδευτικό περίπατο στο μονοπάτι που έχει υιοθετήσει το σχολείο μας. Αυτή τη φορά με την πολύτιμη καθοδήγηση του κου Σταμάτη Μανωλάκη , παππού μαθητή της Β΄ τάξης, έφτασαν μέχρι το τέλος του μονοπατιού.

Ο κος Σταμάτης μίλησε στα παιδιά για τα ονόματα των βουνών, τους έδειξε τις πηγές «Το νερό του Ρε» και των Γλυμμάτων και τα πέτρινα καλύβια των καλλιεργητών. Επίσης αναφέρθηκε στη χρήση των χωραφιών ως αμπελιών και στη σημερινή τους εγκατάλειψη. Στη  πορεία μας αντικρίσαμε τσοπάνηδες που κατέβαιναν από το Αίπος μαζί με τα κοπάδια τους, που ακόμη και σήμερα υπάρχουν στην περιοχή.Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο οι μαθητές αποτύπωσαν σε μία ζωγραφιά τις εντυπώσεις τους.