Τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στο Κ.Π.Ε Ανατολικού Ολύμπου

Την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 οι μαθητές κι οι μαθήτριες του σχολείου μας πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε Ανατολικού Ολύμπου. Ακολουθούν οι εντυπώσεις τους :

«Περπατώντας στα μονοπάτια των Πιερίων»

Μαθητές Στ΄ τάξης:

«Στις 12/5/2016 είχα την ευκαιρία να πάω με το περιβαλλοντικό πρόγραμμα του σχολείου μας στη Βόρεια Ελλάδα. Συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε το οργανωμένο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Άνω Μηλιά Κατερίνης. Προηγουμένως , για 3 ώρες μείναμε στη Θεσσαλονίκη. Εκεί μας ξενάγησαν στο Λευκό Πύργο. Ανεβήκαμε μέχρι πάνω απ? όπου είδαμε όλη τη Θεσσαλονίκη από ψηλά. Μετά τα ψώνια και το φαγητό, αναχωρήσαμε για τον τελικό προορισμό μας. Με την πρώτη ματιά με ενθουσίασε το δάσος με τα δέντρα, τα νερά , τα πουλιά και ειδικά το τραγούδι του κούκου. Διασχίσαμε μια φανταστική περιοχή. Εκεί μας έδειξαν και μας μίλησαν για το παράξενο κι ασυνήθιστο δέντρο που υπάρχει μόνο εκεί και στην Αμερική. Το χαρακτηριστικό του είναι ότι δεν καίγεται. Παίξαμε όμορφα παιχνίδια στο καταφύγιο. Πριν φύγουμε γνωρίσαμε και την ιστορία σχετικά με το «μονοπάτι της αγάπης», όπου πηγαίνουν ερωτευμένα ζευγάρια μέσα στην αγκαλιά της φύσης. Πολύ ιδιαίτερη μου φάνηκε και η εκκλησούλα με το δέντρο που πάνω του κάρφωσε έναν σταυρό ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, αφού έκανε θαύματα με την προσευχή του στους αρρώστους της περιοχής. Αυτό το δέντρο δεν το πείραξαν ούτε οι Γερμανοί στην Κατοχή.

Εκείνο που με δυσκόλεψε  περισσότερο από όλα ήταν η γλιστερή κατηφόρα με το ανώμαλο έδαφος και τις πέτρες.

Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να πάω και σε άλλα παρόμοια κέντρα. Είμαι ευγνώμων γι? αυτή την ευκαιρία.»

«Πριν λίγες μέρες επισκεφτήκαμε το ορειβατικό καταφύγιο της Άνω Μηλιάς, στα Πιέρια, κοντά στην Κατερίνη, στα πλαίσια ενός τριήμερου περιβαλλοντικού προγράμματος. Ταξιδέψαμε με αεροπλάνο από τη Χίο στη Θεσσαλονίκη κι από εκεί με  πούλμαν κατευθυνθήκαμε στην Άνω Μηλιά. Επισκεφτήκαμε πολλά μονοπάτια: ένα ευρωπαϊκό μονοπάτι, το «μονοπάτι των Μουσών» και το «μονοπάτι της αγάπης» καθώς επίσης και παραδοσιακούς οικισμούς, τα Σκοτεινά και τη Μόρνα. Είδαμε πολλά είδη φυτών -όπως έλατα, αγριοφραουλιές, κερασιές, καστανιές, πεύκα, οξιές-   και πουλιών. Με εντυπωσίασε η βλάστηση. Μου άρεσε πολύ και θα ήθελα στο μέλλον να έχω την ευκαιρία να το ξαναζήσω!»

«?Όλα τα μέρη που επισκεφτήκαμε ήταν εκπληκτικά, αλλά εμένα αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το «Μονοπάτι των Μουσών», αφού τα δέντρα είχαν πάρει διάφορα σχέδια όπως μία μπαλαρίνα ή ένα κλειδί του Σολ και η ατμόσφαιρα γύρω ήταν μαγευτική?»

Μαθητές Ε΄ τάξης:

«Εγώ μαζί με την τάξη μου και την έκτη τάξη πήγαμε μία εκπαιδευτική εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου. Αρχικά πήγαμε με αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη κι από εκεί με λεωφορείο στην Πιερία. Εκεί πήγα για να μάθω περισσότερα για τη φύση και να γνωρίσω νέους τόπους.

Είδα νέα φυτά όπως το αρκουδοπούρναρο που μοιάζει με γκι, την πασχαλούδα και μεγάλες καστανιές και οξιές?

Με δυσκόλεψε η μεταφορά της βαλίτσας, του υπνόσακου, και του σακιδίου, επειδή ο υπνόσακος δε χωρούσε μέσα στη βαλίτσα κι έπρεπε να τον κρατάω.

Επειδή το νησί μας είναι ορεινό, δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά τις ομορφιές που κρύβει η φύση! Σκέφτηκα ότι ο άνθρωπος είναι ευλογημένος που έχει αυτό το πολύτιμο αγαθό.»

«Ήταν ένα όνειρο που εδώ και μήνες προσπαθούσαμε να το κάνουμε πραγματικότητα. Αλλάξαμε γνώμη πολλές φορές και τελικά αποφασίσαμε να πάμε, παρά τις ανησυχίες των γονιών μας.

Πήγαμε για μια εκπαιδευτική επίσκεψη στα Πιέρια Όρη, στον Ανατολικό Όλυμπο. Για να φτάσουμε ταξιδέψαμε με αεροπλάνο  από Χίο για Θεσσαλονίκη. Σε μία ώρα βλέπαμε τον Λευκό Πύργο, στη  «νύφη του Θερμαϊκού».

Με το ειδικό πούλμαν που μας περίμενε , φτάσαμε στο Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου, το καταφύγιο όπου θα μέναμε. Τις επόμενες μέρες περπατήσαμε σε μαγευτικά μονοπάτια, όπου μας ξεναγούσαν η κυρία Βικτωρία και η κυρία Μαρία. Αντικρίσαμε πολλά φυτά, δέντρα και ζωάκια. Με εντυπωσίασε η βλάστηση που είχαν τα Πιέρια Όρη, ήταν καταπράσινα. Το πιο ωραίο ήταν «το μονοπάτι των Μουσών», γιατί έμοιαζε με εξωτικό μέρος, είχε καθαρά ποτάμια, υπέροχη βλάστηση και μαγευτικούς ήχους που σε ταξίδευαν.

Μια δυσκολία ήταν το πρωινό ξύπνημα, γιατί κοιμόμασταν όλες μαζί, μιλούσαμε κι έτσι δε μπορούσαμε να κοιμηθούμε.

Ήταν υπέροχα σε αυτή την εκδρομή, γιατί είδαμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και περάσαμε φανταστικά.»

« ?Φτάνοντας στη Θεσσαλονίκη επιβιβαστήκαμε στο πούλμαν για προορισμό τον Λευκό Πύργο. Ένα απίστευτο θέαμα που μόνο στην τηλεόραση το έβλεπα! Όλοι μαζί τραβήξαμε φωτογραφίες και κάναμε τη βόλτα μας στην όμορφη συμπρωτεύουσα?

Ένιωσα χαρά , αγωνία κι υπερένταση γιατί θα κοιμόμουν με τους φίλους μου και θα περνούσα τόσες μέρες μαζί τους κάνοντας μαζί με το διευθυντή μας ,και τις δασκάλες μας ένα τέλειο πρόγραμμα?

Τα μέρη αυτά νόμιζες πως ήταν μαγικά: πολύ πράσινο και τρεχούμενα νερά, η βλάστηση σε έκανε να χάνεσαι μέσα στο δάσος. Είδαμε ένα σκορπιό, μια σαλαμάνδρα, και πολλά σιλιγούδια?»