Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ΄ , Δ΄ τάξης στην Πυροσβεστική Χίου

Την Παρασκευή 27 Μαίου 2016 η Γ΄ και Δ΄ τάξη του σχολείου μας  επισκέφτηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Χίου προκειμένου να μάθουν στην πράξη για το επάγγελμα του πυροσβέστη. Τα παιδιά άκουσαν με προσοχή τις παρουσιάσεις των υπαλλήλων, πληροφορήθηκαν σχετικά με την εξάρτυση  του πυροσβέστη, έβαλαν τα ίδια στολές και κράνη,   ανέβηκαν σε πυροσβεστικό όχημα και πέταξαν νερό με τις μάνικες.  Ακολουθούν οι εντυπώσεις τους:

«Επίσκεψη στην Πυροσβεστική»

«Στην Πυροσβεστική μου άρεσε που ανεβήκαμε στο πυροσβεστικό και κάναμε πως οδηγούσαμε. Επίσης με ενθουσίασε το ότι πετούσαμε νερό με τη μάνικα. Δεν υπάρχει κάτι που δε με ευχαρίστησε! Όλα ήταν απίθανα!»

«Η επίσκεψή μας στην Πυροσβεστική ήταν πολύ ενδιαφέρουσα γιατί είδαμε και μάθαμε πολύ χρήσιμα πράγματα. Είδαμε πυροσβεστικά οχήματα, φορέσαμε κράνη, πετάξαμε νερό. Κάτι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν ότι μπήκαμε στο πιο μεγάλο πυροσβεστικό όχημα γιατί εκείνη την ώρα ένιωσα σαν μικρός πυροσβέστης σε ώρα δράσης!»

«Στην Πυροσβεστική μου άρεσε ο χώρος που βρίσκονταν τα πυροσβεστικά οχήματα. Ανεβήκαμε πάνω σ? ένα από αυτά και κρατήσαμε το τιμόνι. Ήταν πολύ ψηλά και μας βοήθησαν οι πυροσβέστες να ανέβουμε.

Έπειτα είδαμε τις στολές των πυροσβεστών και φορέσαμε τα κράνη. Επίσης παρατηρήσαμε τις φιάλες και τις μάσκες οξυγόνου.

Τέλος μας έδειξαν  τη μάνικα που συνδέεται με το πυροσβεστικό όχημα και ρίχνει νερό  στη φωτιά για να σβήσει.

Σε αυτήν την επίσκεψη που έκανα με το σχολείο μου πέρασα ωραία και θα τη θυμάμαι ευχάριστα!»

«Στην Πυροσβεστική ήταν πολύ ωραία :μου άρεσε που δοκιμάσαμε τα κράνη, που ανεβήκαμε στο πυροσβεστικό όχημα, που ρίξαμε νερό με τη μάνικα. Οι πυροσβέστες μας έδειξαν  τι πρέπει να έχουν μαζί τους και τι πρέπει να φοράνε σε περίπτωση φωτιάς. Επίσης στο τέλος μου άρεσε που μας κέρασαν σοκοφρετάκια!!!»

«Στην Πυροσβεστική μου άρεσε που φορέσαμε τα κράνη και που πετάξαμε νερό με τη μάνικα. Φοβήθηκα όμως όταν ανεβήκαμε στο πυροσβεστικό όχημα!»

«...Εντυπωσιάστηκα από τις στολές και τα κράνη των πυροσβεστών. Επίσης από την ειδική στολή που δεν καιγόταν?»

Να ευχαριστήσουμε θερμά τον κύριο Σταύρο Καπελλαρίδη, και όλους όσοι μίλησαν και ξενάγησαν τα παιδιά!