¨Γλυπτική και ανακύκλωση"

Οι μαθητές της Ε΄και Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό- έκθεση "Γλυπτική και Ανακύκλωση" που διοργανώθηκε στο νησί μας και απέσπασαν το 2ο βραβείο!!!Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και στην εκπαιδευτικό κα Κοκολάκη!

«Η Γη στηρίζεται στις πλάτες τριών ελεφάντων, που πατούν στο όστρακο μιας χελώνας. Που σημαίνει πως αν η χελώνα εξαφανιστεί θα χαθούν οι ελέφαντες και στην συνέχεια η γη».(Αρχαίος Ινδικός μύθος)

Η χελώνα, σύμβολο σταθερότητας, σοφίας και μακροβιότητας, μας δίνει το παράδειγμα της υπομονής και της επιμονής με αμέτρητους μύθους σε όλους τους πολιτισμούς της γης.

Σύμφωνα με τους μύθους των  Ινδιάνων η χελώνα κολύμπησε στο βυθό του Ωκεανού κι αναδύθηκε φέρνοντας στο στόμα της τη λάσπη που χρησιμοποίησε ο δημιουργός για να φτιάξει τη γη. Στην αρχαία Ελλάδα συμβόλιζε τη σιγή, στην Άπω Ανατολή την ένωση του ουρανού και της γης. Στο Θιβέτ είναι σύμβολο δημιουργικότητας και στον Ταοϊσμό θεωρείται έμβλημα της τριάδας Γη?Ανθρωπότητα-Ουρανός. Για τους κινέζους και τους Ινδούς η χελώνα συμβολίζει το σύμπαν. Στο Βουδισμό που είναι εναντίον της ζωοκτονίας υπάρχει καθορισμένη τελετή για την απελευθέρωση της. Σε πολλές παραδόσεις οι χελώνες επιβάλλεται να προστατεύονται ενώ ο θάνατός τους θεωρείται ότι προξενεί κακοτυχία και συμφορά.

Οι θαλάσσιες  χελώνες είναι ερπετά που προήλθαν από είδη χελωνών που ζούσαν κάποτε στη στεριά. Πρωτοεμφανίστηκαν στον πλανήτη μας πριν από περίπου 150 εκατομμύρια χρόνια, παράλληλα με τους δεινοσαύρους. Σήμερα είναι υπό εξαφάνιση εξαιτίας της αλόγιστης ανθρώπινης δραστηριότητας. Μια από αυτές είναι η ρύπανση των θαλασσών με ιδιαίτερο πρόβλημα τις πλαστικές σακούλες οι οποίες εκλαμβάνονται από τις χελώνες ως μέδουσες,  με αποτέλεσμα να τις τρώνε και να πεθαίνουν από ασφυξία.

Στο έργο η Χελώνα παρουσιάζεται ως σύμβολο για την ανάγκη προστασίας του περιβάλλοντος. Κατασκευάστηκε εξολοκλήρου από ανακυκλώσιμα υλικάκαι δόθηκε  ιδιαίτερη έμφαση στις  πλαστικές σακούλες.  Το υλικό αυτό που στο φυσικό της περιβάλλον την οδηγεί στο θάνατο, εδώ χρησιμοποιείται σανβασικό στοιχείο της δημιουργίας της.

«Οι χελώνες μας θυμίζουν πως ο δρόμος προς τον ουρανό είναι μέσω της γης. Στη μητέρα Γη υπάρχουν όλα όσα χρειαζόμαστε. Μας φροντίζει μας προστατεύει, μας τρέφει όσο νοιαζόμαστε κι εμείς για αυτήν. Αλλά για να φτάσουμε στον ουρανό θα πρέπει να επιβραδύνουμε τους ρυθμούς και να καλλιεργήσουμε την ευαισθησία μας. Πρέπει να βρούμε τη σύνδεση όλων των πραγμάτων. Όπως η χελώνα δεν μπορεί να αποχωριστεί το καβούκι της, έτσι κι εμείς δεν μπορούμε να χωρίσουμε τον εαυτό μας από όσα κάνουμε στη γη».(ThaleiaElikonias)

Ελένη Κοκολάκη, Δασκάλα Εικαστικών

Αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια τρισδιάστατη χελώνα Καρέτα-Καρέτα επειδή είναι είδος υπό εξαφάνιση και πρέπει να τη προσέχουμε, να μη χαλάμε τα αυγά της και να μη πετάμε πλαστικά στη θάλασσα.

Το κύριο υλικό που χρησιμοποιήσαμε ήταν πλαστικές σακούλες, γιατί εκατομμύρια χελώνες πεθαίνουν κάθε χρόνο από τις σακούλες που πετάνε οι άνθρωποι στη θάλασσα. Νομίζουν ότι είναι μέδουσες κι έτσι τις τρώνε και πεθαίνουν. Η χελώνα είναι ένα πολύ συμβολικό ζώο γιατί βγάζει έναν προβληματισμό για το περιβάλλον.

Οι μαθητές της Ε΄ και Δ΄ τάξης

Δείτε όλες τις σχετικές φωτογραφίες...