Γνωριμία με το Μουσικό Σχολείο Χίου

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΙΟΥ

Την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 η Στ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Μουσικό Σχολείο Χίου στους Αγίους Αναργύρους - Θυμιανών .

Μαζί μας ήταν και οι Στ τάξεις από το 1ο & 2ο ΔΣ Βροντάδου καθώς και το ΔΣ Λιβαδίων. Στην αρχή μας καλωσόρισε και μας ενημέρωσε για τη λειτουργία του σχολείου ο Δ/ντης κος Τάσος Κουτσοδόντης.

Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες και παρακολουθήσαμε τις πρόβες από τις ορχήστρες, οι οποίες αυτή την περίοδο ετοιμάζουν την εκδήλωση τους στο Ομήρειο. Έτσι είδαμε την κλασική ορχήστρα , το σύνολο κιθάρων και το σύνολο παραδοσιακής μουσικής .

Μαζί μας σε όλη αυτή την επίσκεψη ήταν και ο μουσικός του σχολείου μας κος Νίκος Μαχαιράς, ο οποίος παρακίνησε τα σχολειά μας να πραγματοποιήσουν αυτή την επίσκεψη και τον ευχαριστούμε πολύ.

Ευχαριστούμε επίσης τον υποδιευθυντή του σχολειού κο Μιχάλη Πιλαβά για τον συντονισμό της επίσκεψης.