"Σχολικό Ταχυδρομείο"

Φέτος, στο σχολείο μας θα λειτουργεί το «Σχολικό Ταχυδρομείο». Η δράση αυτή έχει σκοπό να ενισχύσει τις δεξιότητες επικοινωνίας των μαθητών μας μέσω του γραπτού λόγου  κι έγινε με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού του Τμήματος Ένταξης του σχολείου , κας Πιτσάκη Μαρίκας.

Ας δούμε όμως πώς δημιουργήθηκε και πώς θα λειτουργήσει το ξεχωριστό αυτό ταχυδρομείο:

Πρώτα ?πρώτα δημιουργήσαμε ένα γραμματοκιβώτιο και κολλήσαμε πάνω του τα γράμματα των λέξεων «ΣΧΟΛΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ».

Έπειτα αναγράψαμε πάνω στους φακέλους τις λέξεις «αποστολέας» και «παραλήπτης», για να ορίσουμε το χώρο στον οποίο πρέπει να γράψουν οι μαθητές. Κάτω από τις λέξεις αυτές γράψαμε «όνομα» και «τάξη» για να αντιληφθούν οι μαθητές μας ότι πρέπει να δώσουν αυτά τα στοιχεία, προκειμένου το γράμμα να φτάσει στον προορισμό του.

Ορίσαμε ένα χώρο από όπου οι μαθητές μας θα μπορούν να προμηθεύονται τους φακέλους. Στον ίδιο χώρο βρίσκεται και το γραμματοκιβώτιό μας, μέσα στο οποίο οι μαθητές ρίχνουν τα προς αποστολή γράμματα.

Η διαδικασία αυτή μπορεί να γίνεται  από Δευτέρα έως και Πέμπτη, μέχρι το δεύτερο διάλειμμα, καθώς τα γράμματα πρέπει να διαλεχθούν (διαλογή) και να διανεμηθούν την επόμενη μέρα (Παρασκευή).

Αφού λοιπόν ολοκληρωθεί  η διαλογή σειρά έχει η διανομή. Πιο συγκεκριμένα την Παρασκευή στις 10:00, η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης με τους μαθητές που φοιτούν εκεί αυτή την ώρα διανέμουν τα γράμματα ανά τάξη.

Τέλος, η χρονική στιγμή  της ανάγνωσης των γραμμάτων ορίζεται από τον εκπαιδευτικό της κάθε τάξης.