Εκπαιδευτική επίσκεψη Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στη ΔΕΗ και στο αεροδρόμιο της Χίου

Την Τρίτη 29 Μαρτίου 2016 οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη ΔΕΗ και στο αεροδρόμιο της Χίου.

Ακολουθούν οι εντυπώσεις τους και φωτογραφίες από την επίσκεψη:

«Από την επίσκεψή μας στη ΔΕΗ με εντυπωσίασαν οι δεξαμενές που καθάριζαν το νερό.»

«Από το εργοστάσιο μου άρεσαν οι γεννήτριες εν λειτουργία.»

«Από την επίσκεψή μας στη ΔΕΗ μου άρεσε που φορέσαμε κράνος κι ωτοασπίδες. Μου άρεσαν επίσης τα φουγάρα και οι μηχανές.»

μαθητές ΣΤ΄ τάξης

«Από την επίσκεψή μας στη ΔΕΗ με εντυπωσίασαν οι καμινάδες. Δε μου έκανε καλή εντύπωση η καθαριότητα του νερού , αλλά ήταν μία ωραία εμπειρία και θα ήθελα να ξαναπάω.»

«Στη ΔΕΗ με εντυπωσίασε το πώς διαχώριζαν το βρόμικο από το καθαρό νερό. Δε μου άρεσε η πολλή ζέστη κι ο θόρυβος.»

«Στο εργοστάσιο είδαμε όλες τις μηχανές που δίνουν ρεύμα, το χώρο που αποθηκεύουν το πετρέλαιο και αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι το πώς μετατρέπεται το πετρέλαιο σε ρεύμα.»

μαθητές Ε΄ τάξης

«Στο αεροδρόμιο με εντυπωσίασε περισσότερο το ?superpuma?. Μου άρεσαν τα εκατοντάδες κουμπιά του, οι μοχλοί κι ο πολύπλοκος χειρισμός του. Μακάρι να μας άφηναν να μπαίναμε μέσα!»

«Μου άρεσε το ότι είδαμε το αεροπλάνο να προσγειώνεται και οι στολές των πιλότων.»

« Μου άρεσε ο πύργος ελέγχου στον οποίο  μπορείς να δεις όλα τα αεροπλάνα που πετάνε αυτή τη στιγμή και ο προβολέας που έκανε σήματα στα αεροπλάνα σε περίπτωση που χαλάσει ο ασύρματος.»

«Μου άρεσαν οι διάφορες πληροφορίες που μάθαμε για τις πτήσεις των αεροπλάνων.»

μαθητές ΣΤ΄ τάξης

«Στο αεροδρόμιο μου άρεσε που περάσαμε τις τσάντες μας μέσα από τον ανιχνευτή, δηλαδή  ο έλεγχος χειραποσκευών.»

«Στο αεροδρόμιο μου άρεσαν όλες οι εγκαταστάσεις που είδαμε: πύργος ελέγχου, διάδρομος προσγείωσης, πυροσβεστική εγκατάσταση, αλλά το καλύτερο ήταν το ?superpuma?, το ελικόπτερο που διασώζει τον κόσμο όταν είναι σε κίνδυνο. Ήταν μία επίσκεψη στην οποία έμαθα πολλά πράγματα και θα ήθελα να ξαναπάω.»

μαθητές Ε΄ τάξης