Ένας έπαινος την εβδομάδα!

Η δασκάλα  της Δ΄ τάξης κα Κυριαζή Ιφιγένεια εφαρμόζει φέτος το  εξής σύστημα αμοιβών: δίνει κάθε εβδομάδα έναν έπαινο σε κάποιον μαθητή που προσπάθησε πολύ και στα μαθήματα και στη συμπεριφορά. Πρόκειται για μία πλαστικοποιημένη κόλλα χαρτιού στην οποία υπάρχει η έκφραση «μαθητής της εβδομάδας» ,διάφορα  σκίτσα, το όνομα του σχολείου και η υπογραφή της δασκάλας. Στο έπαινο δεν αναγράφεται το όνομα του παιδιού! Κι αυτό γιατί ο έπαινος μεταφέρεται από μαθητή σε μαθητή. Έτσι είναι πολύ εύχρηστος.

Κάθε Δευτέρα η δασκάλα κληρώνει ένα μαθητή. Αυτός είναι κι ο υποψήφιος για τον έπαινο. Το όνομά του το γνωρίζει μόνο εκείνη. Δεν ανακοινώνεται στα παιδιά , ώστε αυτά να μη σταματούν να προσπαθούν. Στο τέλος της εβδομάδας , αν το υποψήφιο παιδί έχει προσπαθήσει κερδίζει τον έπαινο και φυσικά το όνομά του ανακοινώνεται. Αν τελικά δεν τον κερδίσει , το όνομά του συνήθως δεν ανακοινώνεται.