Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Τώρα που τα παιδιά σας τελειώνουν τον πρώτο κύκλο σπουδών τους στο Δημοτικό Σχολείο, σας προτείνουμε να τα ενθαρρύνετε να φοιτήσουν στο Μουσικό Σχολείο Χίου. Το σχολείο μας αποτελεί μία εναλλακτική πρόταση, ώστε να έλθουν σε επαφή με την τέχνη της μουσικής, η οποία θα καλλιεργήσει την παιδική τους ψυχή και θα τα θωρακίσει απέναντι στη σύγχρονη επικίνδυνη υποκουλτούρα, που προβάλλεται, δυστυχώς, με κάθε δυνατό μέσο.

Σκοπός του Μουσικού σχολείου είναι, παράλληλα με την απόκτηση γνώσεων, να αφυπνίσει τα ενδιαφέροντά των μαθητών, να τους βοηθήσει στην αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου τους, να τους κοινωνικοποιήσει, να αναδείξει τα ταλέντα τους, να δημιουργήσει ανθρώπους καλλιεργημένους, με υγιείς αντιστάσεις στη σημερινή κοινωνία.

Στα Μουσικά Σχολεία εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικού, ύστερα από επιλογή. Η διαδικασία επιλογής διενεργείται από αρμόδιες επιτροπές, οι οποίες ορίζονται από τον Περιφερειακό Δ/ντη Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης και πραγματοποιούνται στο τέλος Ιουνίου. Η διαδικασία επιλογής ξεκινά ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία της Χώρας και διαρκεί μία ή δύο ημέρες ανάλογα με τον αριθμό των υποψηφίων.

Οι θεματικές ενότητες, στις οποίες αξιολογούνται οι υποψήφιοι, είναι: «Ρυθμός», «Ακουστική Ικανότητα», «Φωνητική Ικανότητα», «Διάκριση Ηχοχρωμάτων» και προαιρετικά σε ένα μουσικό όργανο (Ευρωπαϊκό ή Παραδοσιακό), σε επίπεδο αντίστοιχο τουλάχιστον της Κατωτέρας Σχολής (σύμφωνα με το πρόγραμμα των Ωδείων που μπορεί ήδη να φοιτούν). Για την επιτυχία στη διαδικασία επιλογής ΔΕΝ απαιτούνται προηγούμενες μουσικές γνώσεις ή ειδική προετοιμασία, ενώ οι υποψήφιοι αξιολογούνται αποκλειστικά ως προς την ακουστική και μουσική τους αντίληψη.

Οι ώρες φοίτησης στο Μουσικό Σχολείο είναι κατά μία ώρα ημερησίως περισσότερες από ένα Σχολείο Γενικής Παιδείας. Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου παρακολουθούν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς μαθήματα Γενικής Παιδείας (όπως και σε ένα Γενικό Γυμνάσιο – Λύκειο) και μαθήματα Μουσικής Παιδείας. Εκτός από τα θεωρητικά μουσικά μαθήματα, διδάσκονται δύο υποχρεωτικά όργανα (κλασικό πιάνο και παραδοσιακό ταμπουρά) και ένα ατομικό όργανο της δικής τους επιλογής. Επίσης, συμμετέχουν σε μουσικά σύνολα (παραδοσιακής μουσικής, λαϊκής μουσικής, κλασικής κιθάρας, κλασικής ορχήστρας, χορωδίας και θεάτρου).

Όσον αφορά τη μετακίνηση των μαθητών, υπάρχει εξασφαλισμένη η δωρεάν μεταφορά τους σε αυτόνομο πλέον κτήριο (πρώην Εκκλησιαστικό Λύκειο) στα Θυμιανά.

Για υποβολή αιτήσεων ή περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Μουσικού Σχολείου (Άγιοι Ανάργυροι – Θυμιανά, τηλ. 2271081360). Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να τυπώσουν την αίτηση και άλλες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του σχολείου : http://mousikochiou.mysch.gr

Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στις εξετάσεις γίνονται συνήθως γύρω στα μέσα Μαΐου, στο Μουσικό Σχολείο Χίου.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2271081360

Η Δ/νση του Μουσικού Σχολείου